Magyar szerkesztők által készített tudományos ismeretterjesztő könyvsorozatot jelentet meg a CRC Press, Balkema csoport, "A környezetmenedzsment mérnöki eszköztára"(Engineering Tools for Environmental Risk Management) címmel.
http://www.crcpress.com/search/results?kw=gruiz&category=all
A sorozat harmadik kötete:
A felmérés és monitoring eszköztára címmel (Engineering Tools for Environmental Risk Management: 3. Site Assessment and Monitoring Tools) 2016. október 21-én jelent meg:
https://www.crcpress.com/Engineering-Tools-for-Environmental-Risk-Manage...
A kötet recenziója a csatolmányban található.
Az Európai Bizottség december 5-én, a Talaj Nemezetközi Napján konferenciát szervez az érdekeltek számára.
2016. október 26-án, Budapesten, a Golberger Múzeumban, közel 60 résztvevővel, sikeresen lezajlott a Terra preta című norvég finanszírozású kutatás-fejlesztési projekt konzorciuma által szervezett záró konferencia.
A konferencia a bioszén és a talajoltóanyag talajjavításra történő felhasználását állította a középpontba, és kitért a több szemszögből is értékelt technológia tágabb kontextusára. A kutatás és a konferencia gerincét maga a bioszenekkel és a bioszénhez kevert mikrobiális oltóanyagokkal elérhető talajjavítás, termőképesség-növekedés vizsgálata adta, elsősorban hazánkban nagy területeken előforduló homokos és savanyú homokos talajok esetében.
A konferencia összefoglalója megtekinthető a csatolmányban.
A BME ABÉT környezeti mikrobiológia és biotechnológia csoportja tagja a Norvég Alap és az NFFKÜ által a " Zöld Ipari Innováció" program keretében támogatott " Terra Preta" projekt konzorciumának, mely a " Talajoltóanyag és bioszén kombinált alkalmazása leromlott talajokra" című projektben 2014.07.01-2016.10.31 között, a BioFil Mikrobiológiai, Géntechnológiai és Biokémiai Kft., a BIOFORSK Norvég Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Intézet és a Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Kutatóközpont (Talajtani és Agrokémiai Intézet) részvételével a bioszén talajjavításra történő alkalmazása fejlesztésen dolgozik. A fejlesztés célja : a bioszén alkalmazása savanyú homoktalajok javítására talajadalékként és termésnövelő mikrobiális talajoltóanyag hordozójaként.
Fejlesztési feladatok:
Talajra alkalmazható termékek fejlesztése: bioszén és bioszénre vitt oltóanyag.
A bioszén-alapú termékek alkalmazási technológiájának kifejlesztése. Ennek lépései:
- bioszén-leltár és előkísérletek alapján kiválasztani az alkalmas bioszeneket,
- technológiai mikrokozmoszokban tesztelni a hatékonyságot és kimérni az optimális technológiai paramétereket
- adaptálni szabadföldre és tesztelni kisparcellás (20–100 m2) kísérletekben
- demonstrálni a kifejlesztett innovatív technológiát, nagy parcellákon (400 m2)
- a technológia-demonstrációra célszerűen kialakított monitoring-módszeregyüttessel kapott adatok alapján verifikálni az alkalmazott technológiát és a felhasznált új termékeket.
- a verifikált termékek és technológiák iparjogi védelme és piacra juttatása.
Magyar szerkesztők által készített tudományos ismeretterjesztő könyvsorozatot jelentet meg a CRC Press, Balkema csoport, "A környezetmenedzsment mérnöki eszköztára" (Engineering Tools for Environmental Risk Management) címmel.
A sorozat második kötete 2015. elején jelent meg,
Környezettoxikológia címmel (Engineering Tools for Environmental Risk Management: 2. Environmental Toxicology):
http://www.crcpress.com/product/isbn/9781138001558
A kötethez készült könyvismertető, megjelent a Magyar Kémikusok Lapja 2016. januári számában (8-9 oldal) és elérhető a csatolmányban.
Magyar szerkesztők által készített tudományos ismeretterjesztő könyvsorozatot jelentet meg a CRC Press, Balkema csoport, "A környezetmenedzsment mérnöki eszköztára" (Engineering Tools for Environmental Risk Management) címmel.
http://www.crcpress.com/search/results?kw=gruiz&category=all
ECHA proposes a restriction on decaBDE, a brominated flame retardant used in plastics and textiles.
The European Chemicals Agency (ECHA) has, at the request of the European Commission, submitted a report proposing a restriction on the manufacturing, use and placing on the market of bis(pentabromophenyl) ether (decaBDE), and on articles containing decaBDE in concentrations greater than 0.1% by weight. ECHA has collaborated with the Norwegian Environment Agency throughout the drafting of the restriction proposal.
A Norvég Finanszírozási Mechanizmus 2009-2014, Zöld Ipari Innováció Program, "Hulladék mennyiségének és a levegő, víz, talaj szennyezésének csökkentése" alprogramja keretében támogatott „Terra Preta” projekt (projekt száma: HU09-0029-A1-2013) konzorciuma Projekt Nyitó Workshop-ot szervez.
10 rézvegyület került osztályozásra és címkézésre az Eu-ban.
Valamennyi rézvegyület a vízi ökoszisztémára nagyon veszélyesként lett kategorizálva, akut és krónikus ökotoxicitása miatt.
A fény nemzetközi évének célkitűzése, hogy a fénnyel foglakozó tudományok és a fényt alkalmazó technológiák minél ismertebbé és világszerte elismertté váljanak. Az ENSZ felismerte, hogy a fény-technológiák nagyban hozzájárulhatnak a fenntartható fejlődéshez, az ökológiai hatékony megoldások, technológiák terjedéséhez. Szerepet kapnak az energia szektorban, a mezőgazdaságban, az egészségügyben és az oktatásban. Elmondhatjuk, hogy mára a lézertechnológiák globálisan forradalmasították az egészségügyet és az ipar egyes ágazatait, valamint a internetes kommunikáció.
Egy részletes áttekintés született JRC és ECHA együttműködésében az állati tesztelés kiváltására terjedőben lévő alternatív tesztmódszerekről.
A tanulmány címe: "Alternative methods for regulatory toxicology – a state-of-the-art review"
Letölthető innen: https://ec.europa.eu/jrc/sites/default/files/echa_jrc_sla_report_public_05-09-14_withcover_ipo.pdf
2014. decemberéig 40 kérelmező 27 SVHC vegyi anyagot jelentett be engedélyezésre, 8 anyagot (17 alkalmazást) 2013-ban és 19-et (38 alkalmazással) 2014-ben.
A beadott 27 anyagból eddig 3 kapott felmentést 5 különféle különleges alkalmazásra és további 5 anyag 11 alkalmazása áll közel az engedély kiadásához. Olyan technológiai alkalmazásokról van szó, ahol a SVHC anyag pillanatnyilag nem helyettesíthető kevésbé kockázatos vegyi anyaggal, vagy a helyettesítő anyagról olyan kevés információ áll rendelkezésre, mely veszélyeztetné a termék minőségét.
Az acetoklór szigorúbb osztályozásáról és címkézéséről született döntés 2014. decemberében.
A korábbi osztályokhoz és címkékhez képest még a következőkbe sorolták be:
- karcinigén, kategória 2;
- reprotoxikus, kategória 2;
- szervspecifikus toxicitás ismételt kitettség esetén (STOT-RE), kategória 2.
Az EU Duna Régió Stratégiájához kapcsolódó második zöld minikonferencia az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem Tükörtermében került megrendezésre 2014. február 25-én, ahol a Nemzeti Kiválóság Projektiroda által felkért előadók tartottak előadásokat.
A Kiskunsági Nemzeti Parkban az elmúlt hónapokban ragadozó madarak pusztulását okozó mérgezési esetek kerültek napvilágra. Tíz esetben találtak mérgezésben elpusztult madarakat.
A toxikológiai elemzések szinte minden esetben a karbofurán (évek óta betiltott) rovarirtó szer volt felelős a madarak elpusztulásáért.
A parlagi sasból már csak 150 pár él Magyarországon. Ehhez a kis létszámhoz nagyban hozzájárul az, hogy 2007. óta ismeretlenek szisztematikusan mérgezni kezdték őket, az elmúlt években több mint 70 állat pusztulását okozva.
10 év pusztítás után 2014-ben sikerült elfogni az elkövetőket.
Forrás: http://index.hu/belfold/2014/03/05/elfogtak_a_sasmergezoket/
Franciaország 2014. januárjában beadta korlátozási javaslatát a biszfenol-A tartalmú hőpapírok korlátozására.
Elsősorban a terhes anyák és a magzat védelmét tartották szem előtt. A hőpapírban a szín előhívására alkalmazott biszfenol-A mind a pénztárosokra, mind a vevőkre nézve elfogadhatatlanul nagy kockázatot jelent.
A korlátorás alapja a számított kockázati hányados (RCR) 10—100-szorosa az elfogadható koickázatnak. A korlátozás körülményeit leíró dossziéban a francia javaslat kitér az alternatív festékek és az alternatív technológiák tárgyalására is.
Sajnos a korlátozás alapjául szolgáló adatok bizonytalansága igen nagy.
2013. november 14-én került megrendezésre a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Főépületének Dísztermében a „SOILUTIL – Innovatív talajjavítás hulladékokkal” című projekt zárókonferenciája. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által támogatott négy éves kutatásfejlesztési projekt lezárásaként a konferencián szó volt a projekt során elért kutatási eredményekről, de kitekintésként a magyarországi és az Európai Uniós hulladékgazdálkodás helyzetéről és jövőjéről is.
2013. szeptember 1-től a 98/8/EG rendeletet felváltja az új EU 528/2012 számú Biocid Rendelete.
A biocidek biológiai hatással rendelkező védő, riasztó és ölő szerek, melyek nem tartoznak a peszticidek (növényvédőszerek) közé.
A biocideket fertőtlenítő szerként, védőszerként (favédelem, konzerválószerek, stb.), kártevők elleni védelemben (rovarölő, rágcsálóölő, illetve riasztó szerek) alkalmazzák leggyakrabban.
Az új rendelet javítani fogja a biocid termékek biztonságát. A biocid termékekről szóló új rendelet célja, hogy javítsa a biocid termékek piacának működését az EU-ban, ugyanakkor biztosítsa az emberek és a környezet szigorú védelmét.
Az EU Duna Régió Stratégiájához kapcsolódó első zöld minikonferencia a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal Dísztermében került megrendezésre 2013. október 8-án, ahol a Nemzeti Kiválóság Projektiroda által felkért előadók tartottak előadásokat három fő témakörben:
- A Duna-menti országok és a körülötte élő népek
- A Duna-menti országok gazdasága
- Környezetvédelem, fenntartható fejlődés
A konferencia előadások elérhetőek a www.nemzetikivalosag.hu-n.
A SOILUTIL projekt konzorciuma projektzáró konferenciát szervez.
Részletek az alábbi oldalon:
SOILUTIL Konferencia és Helyszíni Bemutató, 2013. november 14-15, Budapest
- 1
- 2
- 3
- 4
- következő ›
- utolsó »