Magyarország genetikus talajtérképe

Szerző:
MTA Talajtani és Agrokémiai Kutatóintézet (MTA TAKI) Környezetinformatikai Osztály

A képekre kattintva megtekinthetjük az adott képhez tartozó részletes leírást.

Diavetítés indítása

www.enfo.hu
Talaj főtípusok
váztalajok
Váztalajok
kőzethatású talajok
Kőzethatású talajok
barna erdőtalajok
Barna erdőtalajok
csernozjom talajok
Csernozjom talajok
szikes talajok
Szikes talajok
réti talajok
Réti talajok térképe
láptalajok
Láptalajok
öntés talajok
Öntés talajok

Hazánk természettudományi alapokon nyugvó talajosztályozási rendszerét genetikai és talajföldrajzi osztályozási rendszernek nevezzük.

Azért genetikai, mert a talajokat fejlődésükben vizsgálja és a fejlődés egyes szakaszai − a típusok −alkotják az osztályozás egységeit. Azért talajföldrajzi, mert a földrajzi törvényszerűségeket szem előtt tartva egyesíti a típusokat a főtípusokban.

Az egyes osztályozási egységek elhatárolásának alapja a talajon magán felismerhető jelenségek segítségével megállapított folyamattársulás, mely a talaj kialakulása óta fellépő talajképző tényezők által meghatározott talajképző folyamatok összességét foglalja magában.