A képekre kattintva megtekinthetjük az adott képhez tartozó részletes leírást.
Aggteleki Nemzeti Park,...
|
Hortobágyi Nemzeti Park,...
|
Kiskunsági Nemzeti Park,...
|
Fertő-Hansági Nemzeti Park,...
|
Duna-Ipoly Nemzeti Park,...
|
A bioszféra-rezervátum az UNESCO Ember és Természet Programjának (Programme on Man and the Biosphere (MAB)) keretein belül létrejött természetvédelmi rendeltetésű terület.
A bioszféra-rezervátumok világhálózatának alapító okirata szerint a rezervátumok „mozdítsák elő és mutassák be az ember és a bioszféra között létrejövő kiegyensúlyozott kapcsolatot”, prezentálják az ökológiai rendszer sokszínűségét. A rezervátumok magukba foglalják a szárazföldi, a vízparti és a tengeri ökoszisztéma területeit.
A bioszféra-rezervátum területe három övezetre osztott. A külső az úgynevezett „puffer” zóna, ahol a táji adottságok kihasználásával gazdálkodnak. A következő az átmeneti zóna, ahol jellemző az emberi jelenlét, de szigorú korlátok között. A legbelső és legértékesebb zóna a rezervátum magterülete, ahol a legfontosabb feladat a természeti értékek megőrzése. A bioszféra-rezervátumok feladatai közé tartozik a terület természeti értékeinek, táj-, faj- és genetikai diverzitásának megőrzése, a fenntartható fejlődés biztosítása és az ezt célzó oktató- és kutatómunkák támogatása.
Magyarország bioszféra rezervátumai:
-
- Aggteleki Bioszféra Rezervátum, 1979
- Hortobágyi Bioszféra Rezervátum, 1979
- Kiskunsági Bioszféra Rezervátum, 1979
- Fertő tavi Bioszféra Rezervátum, 1979
- Pilisi Bioszféra Rezervátum, 1980